Makaleler > Makalelerim

HAYAT AKIP GİDERKEN...

28 Nisan 2022


Zamanınızın çoğunu; kurduğunuz ilişkileri, bu ilişkilerden aldığınız yaraları, yaptığınız ve yapmadığınız şeylerle ilgili duyduğunuz pişmanlıkları düşünerek geçiriyorsanız, çok şeyi kaçırıyorsunuz.
Ayrıca bu durum, insanı oldukça yorar. Nahoş düşünceler dönüp durdukça zihninizde, dengeli olabilmek de iyice zorlaşır.
Öte yandan, hayat akıp giderken bir mutluluk kapısı kapanırsa, bir diğeri de açılır ve söz konusu zorlu durumları aşmak, yaraları sarmak yahut hayallere kavuşmak olduğunda, bilinçli bir çabanın da ne denli önemli olduğunu inkâr etmek, mümkün olmasa gerek.
Sizce de öyle değil mi?
Öyle ise, haydi toparlanın şimdi.
Bırakın o düşünceleri…
Geçmişe Takılıp Kalmayın; Kendinizle Bir Anlaşma Yapın!

Önce biraz durun ve düşüncelerinizin farkına varın.
Ne düşünüyorsunuz?
Kendinize neler söylüyorsunuz?
Hoş duygularınız mı var; yoksa yaşadıklarınızı hatırlıyor ve hatalar yaptığınızı düşünerek hâlâ kendinize kızıyor musunuz?

Cevabınız “evet” ise, barışın artık kendinizle...
Kendinizi kabullenmeniz ve sevmeniz o kadar önemli ki... Üstelik şimdi hata sandığınız şeyler de geçmişte ve o zaman diliminde, sizin “en doğrusu” diye bildiğiniz şeylerdi, hatta onlar birer dersti; neyin yürümediğini gösterdi, yeni seçenekler ortaya çıkardı ayrıca olgunlaştınız.
Bu nedenle hâlâ kendinizi suçluyorsanız bırakın şimdi.
Yeni kararlar alabilir ve yapacağınız şeylerle ilgili bazı sorumlulukları üstlenebilirsiniz fakat artık kendinizi suçlamanız gerekmiyor.

Bu sözlerle ifade etmek istediğim şey, elbette sizin bir şeyleri değiştirme arzusu içinde olmanız ya da yine bu nedenle samimi bir pişmanlık duygusu yaşıyor olmanız da değil.
Özetle, gereken şey ne ise elbette ki yapacaksınız fakat kendinizi de üzüp yıpratmadan.
İşte bu nedenle de önce kendinizle bir anlaşma yapın ve kendinize acımaktan ya da kendinizi acımasızca yargılayıp suçlamaktan da vazgeçeceğinize dair bir anlaşma olsun bu… 

Sonra kendi kendinize; “Şimdiki aklım olsaydı”, “beceriksizim”, “yeteneksizim” yahut “aptalım” gibi olumsuz sıfatları da yakıştırmayın; zira zihninizde kendinizle ilgili olarak canlandırdığınız bu olumsuz ifadelerin, hayatınıza yansımalarına şahit olabilirsiniz. Ayriyeten, bu düşüncelerin gerçeği yansıtmadığının da bilin-cine varın.

Unutmayın; Bazı kapıların açılması için, bazı kapıların kapanması gerekir. Üstelik hatalar üstüne odaklanıp bu konuda bir hesaplaşmayı uzatıp durmak yerine, atılacak doğru adımlara karar verip harekete geçtiğinizde güzel dönüşümler olur. Bunların olumlu etkisi de sadece size değil, sevdiklerinize ve çevrenize de yansır. 

Öte yandan, karamsar düşünce ve duygular içinde olduğunuzda ise doğayla bağlantı kurabilirsiniz. Çıkın, yürüyüş yapın ve tüm sorunlarınızın enerjisini toprağa bırakın; derin bir nefes alarak tüm sıkıntılarınızı, sevgiye ve şifaya dönüştürmek niyetiyle toprağa gönderdiğinizi düşünün. Ya da duş alın ve duş alırken negatif enerjinin sizden aktığını ve ışığa dönüştüğünü imgeleyin. Bunu yaparken de bırakın ki su, tüm olumsuzlukları da yıkayıp götürsün. Hem böylece duygu durumunuz da hızla ve olumlu yönde değişir, enerjiniz yükselir. Elbette tekrar durup düşünebilirsiniz sonra. Söz konusu en yakın arkadaşınız olsa, onu nasıl teselli ederdiniz? Kendisini daha iyi hissetmesi için ona neler söyler, olup bitenlerden nasıl bir ders çıkarmasını isterdiniz? Farkına varın ve aynı şekilde kendinize yaklaşın. 
Duymaya ihtiyacınız olan o güzel cümleleri kendinize de söylemek, sizi motive edecek ve olabildiğinizin en iyisi olmanıza yardım edecektir.
Hülya Şengül 

Son Eklenen Makaleler


ENDİŞE BİTTİĞİNDE SAĞLIK BİR ANDA DÜZELİR

Sağlık > 22 Ocak 2024 14:20
Eğer sürekli hastalık yada nefret, kızgınlık ve olumsuzluk düşünceleri taşırsanız, bedeniniz bu düşünceleri fiziksel boyuta dönüştürecektir.

ENERJİLER DEĞİŞTİĞİNDE İLİŞKİLER DE DEĞİŞİR

Makalelerim > 26 Haziran 2023 03:20
Kendimizle,partnerimizle,ailemiz ve arkadaşlarımızla olan ilişkilerin yaşantımızdaki önemi tartışılmaz... Öyle ki; bu ilişkilerden birindeki olumsuzluk, diğer ilişkilerimize de yansır.

YÜREĞİNİZİ YENİ FİKİRLERE AÇIN;RUTİNDEN ÇIKIN!

Makalelerim > 26 Haziran 2023 02:32
Hiç değiştirmediğimiz, değiştirmeyi aklımızın ucundan bile geçirmediğimiz birçok alışkanlığımız vardır.Bir de asla yapmadığımız ve kesinlikle yapmayacağımızı da belirttiğimiz; o kadar katı olmasak bile yapmayı hiç düşünmeyeceğimiz şeyler…

AĞRILARI TETİKLEYEN GİZLİ PSİKOLOJİK NEDENLER

Sağlık > 26 Haziran 2023 01:56
Psychology Today dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre, vücudumuzdaki ağrıların fiziksel sebeplerinin yanı sıra duygusal sebepleri de olabilir.

HAYATINIZI SABOTE EDEN ZEHİRLİ DÜŞÜNCELERDEN ÖZGÜRLEŞİN

Farkındalık Üzerine > 26 Haziran 2023 01:25
Güne mutsuz başlıyor, hayatınızın hiç değişmeyen bir kısır döngü tarafından yönetildiğini düşünüyor ve bunun için başkalarını mı suçluyorsunuz? O zaman, belki farkında bile olmadığınız bazı‘ zehirli‘ düşüncelerden kurtulmanız gerekiyor demektir.

KORKULARINIZLA YÜZLEŞİN! Onların pek çoğu sadece zihninizde yaşanan senaryolardır

Makalelerim > 04 Mayıs 2023 12:17
Zihnimizde tasarlanan korkularımızı bulmak ve de onlarla yüzleşerek mutluluğa dönüştürmek o kadar önemli ki; “Neden?” derseniz bu korkular, sorunu aslında olduğundan daha da büyük görmemize ve eylemsizlik döngüsüne girerek,yapmamız gerekenleri ertelemeye

SORUNLU ÇAKRA TESTİ

Farkındalık Üzerine > 18 Temmuz 2022 11:30
Aşağıdaki testi yanıtlarken size en fazla uyan şıkka evet deyin Aynı anda iki tane şık uyabilir ama amaç en fazla sorun olan çakrayı test etmek olduğu için en fazla uyan şıkkı seçmelisiniz. Yanıtlarınızı not etmeyi unutmayın

HAYATINIZA ANLAM KATACAK 1O ALTIN SÖZ

Farkındalık Üzerine > 09 Haziran 2022 04:11
Hayatın özeti bu altın değerindeki sözleri mutlaka okuyun ve iç dünyanızda anlamlandırın çünkü hayatınıza ilham verecek ve hayatınıza yeni bir yön verecek güçte.

KENDİNİZ İÇİN BİR İYİLİK YAPIN; AFFEDİN ve ÖZGÜRLEŞİN!

Makalelerim > 09 Haziran 2022 03:29
Şayet istediğiniz;içinde bulunduğunuz anın canlılığını görebilmek, geleceğe umutla bakabilmek en önemlisi de sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın kapılarını açabilmekse, affetmenin önemini fark etmeniz gerekir

BULUNDUĞUNUZ ORTAMA DİKKAT EDİN! MEKAN ENERJİSİ HAFİFE ALINMAMALI...

Makalelerim > 09 Haziran 2022 02:12
Şayet istediğiniz evinizde ya da çalıştığınız ofiste daha huzurlu ve mutlu olmak ise, bu ortamların enerji temizliğine önem vermeniz gerektiğinin bilincinde olmanız, gerçekten büyük bir öneme sahiptir.

HAYAT AKIP GİDERKEN...

Makalelerim > 28 Nisan 2022 04:47
Zamanınızın çoğunu; kurduğunuz ilişkileri, bu ilişkilerden aldığınız yaraları, yaptığınız ve yapmadığınız şeylerle ilgili duyduğunuz pişmanlıkları düşünerek geçiriyorsanız, çok şeyi kaçırıyorsunuz.

ENERJİNİZİ ENDİŞELERİNİZE DEĞİL,HAYALLERİNİZE ODAKLAYIN!

Farkındalık Üzerine > 28 Nisan 2022 04:30
Hayaller derken, elbette içinde sevgi barındıran, kendinizin ve bütünün hayrına olan, o sıcacık hayallerden bahsediyorum. Ya da yine bu doğrultuda, “olmasını ve gerçekleşmesini istediğiniz şeyler” olarak da düşünebilirsiniz.

ÖLÜM DÖŞEĞİNDEKİ HASTALARIN EN BÜYÜK 5 PİŞMANLIĞI

Makalelerim > 21 Haziran 2021 12:41
Avusturalya’lı bir hemşire olan Bronnie Ware, ölüm döşeğindeki insanların en büyük 5 pişmanlığını kaleme aldığı ‘’ The Top Five Regrest of Dying’’ adlı kitapta; hastaların dile getirdiği pişmanlıklarını derlemiş ve bu pişmanlıkları şöyle sıralamıştı:

Hayattan Ne Öğrendim?

Farkındalık Üzerine > 11 Temmuz 2020 05:07
Hayattan Ne Öğrendim?

Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sağlık > 24 Haziran 2020 18:05
Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir? Bu soru, bir tartışma konusudur. Psikoloji ekollerinin geçmişe ve geçmişin bireyin üzerindeki etkisine yaklaşımları çok değişiktir.