Makaleler > Makalelerim

KENDİNİZ İÇİN BİR İYİLİK YAPIN; AFFEDİN ve ÖZGÜRLEŞİN!

09 Haziran 2022


Şayet istediğiniz; içinde bulunduğunuz anın canlılığını görebilmek,geleceğe umutla bakabilmek,en önemlisi de sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın kapılarını açabilmekse; affetmenin önemini fark etmeniz gerekir.
Tabii affedemediğiniz kişi ve olayların negatif etkisinden özgürleşebilmeniz de…
Gerçi evet, bu satırları okurken “söylemesi kolay” diye düşünüyor olabilirsiniz; hatta size kötü davranışlarda bulunan veya ihmal eden kişilere duyduğunuz bu öfke ve incinmişlik hissinin geçip geçmeyeceğini merak bile ediyor olabilirsiniz.
Ayrıca birtakım nedenlerden dolayı, hâlâ kendinize kızıp affedemiyor, ya da bazı olumsuz duygulardan nasılkurtulacağınızı bile bilemiyor olabilirsiniz ancak, gene de şunu unutmayın ki, öfke, kin ve suçluluk gibi duygular daima cezayı beraberinde getirir.
Bununla birlikte yaşadıklarınızı size tekrar tekrar hatırlatır ve siz de düşünmek istememenize rağmen daha fazla düşünürsünüz.
Öte yandan dalgalar halinde hissedilen fakat çözülmemiş bu duyguların enerjileri, sadece sizi etkilemekle de kalmaz.
Hayatınıza, ikili ilişkinize ve sosyal çevrenize de yansır.
Özetle; kine, öfkeye yahut nefrete tutunup da özgürleşemediğiniz her kim ya da her neyse, önce size zarar verir, sizi ezer ve sizi zehirler.
Hem böylece enerji de kaybeder ve benzer olayları da yaşamaya devam edersiniz.
“Unutmak ne mümkün?” diye sorabilirsiniz.
Affetmek unutmak demek değil ki…
Size kötü davranışlarda bulunan kişilere hak vermeniz, onlarındavranışlarını onaylamanız ya da onlarla hiçbir şey olmamış gibi görüşüp konuşmanız da değildir.
Sadece, “yapılan birtakım yanlışlardan ya da acı veren birtakım olaylardan kendinizi özgürleştirmek ve yine kendi iyiliğiniz için acınıza son vermektir” diyebiliriz ve pek tabii ki bu durum da sağlıklı ve mutlu olabilmeniz, bütünlüğünüze ulaşabilmeniz ve de enerjinizi daha verimli kullanabilmeniz için elzemdir.
Bir başka yönden; Fiziksel, zihinsel ve ruhsal hastalıkların birçoğunda olduğu gibi, bağımlılıklar, güven eksikliği, ilişki problemleri ve yolumuzu tıkayan farklı birçok sorunun ardına bakıldığında, görülen şu ki; derinlerde yatan, affedilemeyen ve özgürleşemediğimiz birçok şey gizlidir.
Dolayısıyla “Affetmek bencil bir eylem olarak düşünülebilir çünkü tüm faydası affeden kişiyedir.” sözü daima geçerliliğini koruyacak niteliktedir.
O halde sıkça iç dünyanızda nasıl hissettiğinize dikkat edin ve zaman zaman da “Hem affedip hem de özgürleşmem gereken kim ya da kimler?” diye de kendinize sorun.
Bu elbette ki bazen belli bir süreci yahut desteği gerektirebilir.
Öte yandan bazen hiç de o kadar kolay değildir ancak siz gene de zor olanı yapın.
Yani affedin, özgürleşin ve affetmenin hafifliğini yaşayın.

Son Eklenen Makaleler


ENDİŞE BİTTİĞİNDE SAĞLIK BİR ANDA DÜZELİR

Sağlık > 22 Ocak 2024 14:20
Eğer sürekli hastalık yada nefret, kızgınlık ve olumsuzluk düşünceleri taşırsanız, bedeniniz bu düşünceleri fiziksel boyuta dönüştürecektir.

ENERJİLER DEĞİŞTİĞİNDE İLİŞKİLER DE DEĞİŞİR

Makalelerim > 26 Haziran 2023 03:20
Kendimizle,partnerimizle,ailemiz ve arkadaşlarımızla olan ilişkilerin yaşantımızdaki önemi tartışılmaz... Öyle ki; bu ilişkilerden birindeki olumsuzluk, diğer ilişkilerimize de yansır.

YÜREĞİNİZİ YENİ FİKİRLERE AÇIN;RUTİNDEN ÇIKIN!

Makalelerim > 26 Haziran 2023 02:32
Hiç değiştirmediğimiz, değiştirmeyi aklımızın ucundan bile geçirmediğimiz birçok alışkanlığımız vardır.Bir de asla yapmadığımız ve kesinlikle yapmayacağımızı da belirttiğimiz; o kadar katı olmasak bile yapmayı hiç düşünmeyeceğimiz şeyler…

AĞRILARI TETİKLEYEN GİZLİ PSİKOLOJİK NEDENLER

Sağlık > 26 Haziran 2023 01:56
Psychology Today dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre, vücudumuzdaki ağrıların fiziksel sebeplerinin yanı sıra duygusal sebepleri de olabilir.

HAYATINIZI SABOTE EDEN ZEHİRLİ DÜŞÜNCELERDEN ÖZGÜRLEŞİN

Farkındalık Üzerine > 26 Haziran 2023 01:25
Güne mutsuz başlıyor, hayatınızın hiç değişmeyen bir kısır döngü tarafından yönetildiğini düşünüyor ve bunun için başkalarını mı suçluyorsunuz? O zaman, belki farkında bile olmadığınız bazı‘ zehirli‘ düşüncelerden kurtulmanız gerekiyor demektir.

KORKULARINIZLA YÜZLEŞİN! Onların pek çoğu sadece zihninizde yaşanan senaryolardır

Makalelerim > 04 Mayıs 2023 12:17
Zihnimizde tasarlanan korkularımızı bulmak ve de onlarla yüzleşerek mutluluğa dönüştürmek o kadar önemli ki; “Neden?” derseniz bu korkular, sorunu aslında olduğundan daha da büyük görmemize ve eylemsizlik döngüsüne girerek,yapmamız gerekenleri ertelemeye

SORUNLU ÇAKRA TESTİ

Farkındalık Üzerine > 18 Temmuz 2022 11:30
Aşağıdaki testi yanıtlarken size en fazla uyan şıkka evet deyin Aynı anda iki tane şık uyabilir ama amaç en fazla sorun olan çakrayı test etmek olduğu için en fazla uyan şıkkı seçmelisiniz. Yanıtlarınızı not etmeyi unutmayın

HAYATINIZA ANLAM KATACAK 1O ALTIN SÖZ

Farkındalık Üzerine > 09 Haziran 2022 04:11
Hayatın özeti bu altın değerindeki sözleri mutlaka okuyun ve iç dünyanızda anlamlandırın çünkü hayatınıza ilham verecek ve hayatınıza yeni bir yön verecek güçte.

KENDİNİZ İÇİN BİR İYİLİK YAPIN; AFFEDİN ve ÖZGÜRLEŞİN!

Makalelerim > 09 Haziran 2022 03:29
Şayet istediğiniz;içinde bulunduğunuz anın canlılığını görebilmek, geleceğe umutla bakabilmek en önemlisi de sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın kapılarını açabilmekse, affetmenin önemini fark etmeniz gerekir

BULUNDUĞUNUZ ORTAMA DİKKAT EDİN! MEKAN ENERJİSİ HAFİFE ALINMAMALI...

Makalelerim > 09 Haziran 2022 02:12
Şayet istediğiniz evinizde ya da çalıştığınız ofiste daha huzurlu ve mutlu olmak ise, bu ortamların enerji temizliğine önem vermeniz gerektiğinin bilincinde olmanız, gerçekten büyük bir öneme sahiptir.

HAYAT AKIP GİDERKEN...

Makalelerim > 28 Nisan 2022 04:47
Zamanınızın çoğunu; kurduğunuz ilişkileri, bu ilişkilerden aldığınız yaraları, yaptığınız ve yapmadığınız şeylerle ilgili duyduğunuz pişmanlıkları düşünerek geçiriyorsanız, çok şeyi kaçırıyorsunuz.

ENERJİNİZİ ENDİŞELERİNİZE DEĞİL,HAYALLERİNİZE ODAKLAYIN!

Farkındalık Üzerine > 28 Nisan 2022 04:30
Hayaller derken, elbette içinde sevgi barındıran, kendinizin ve bütünün hayrına olan, o sıcacık hayallerden bahsediyorum. Ya da yine bu doğrultuda, “olmasını ve gerçekleşmesini istediğiniz şeyler” olarak da düşünebilirsiniz.

ÖLÜM DÖŞEĞİNDEKİ HASTALARIN EN BÜYÜK 5 PİŞMANLIĞI

Makalelerim > 21 Haziran 2021 12:41
Avusturalya’lı bir hemşire olan Bronnie Ware, ölüm döşeğindeki insanların en büyük 5 pişmanlığını kaleme aldığı ‘’ The Top Five Regrest of Dying’’ adlı kitapta; hastaların dile getirdiği pişmanlıklarını derlemiş ve bu pişmanlıkları şöyle sıralamıştı:

Hayattan Ne Öğrendim?

Farkındalık Üzerine > 11 Temmuz 2020 05:07
Hayattan Ne Öğrendim?

Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sağlık > 24 Haziran 2020 18:05
Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir? Bu soru, bir tartışma konusudur. Psikoloji ekollerinin geçmişe ve geçmişin bireyin üzerindeki etkisine yaklaşımları çok değişiktir.