Makaleler > Makalelerim

KORKULARINIZLA YÜZLEŞİN! Onların pek çoğu sadece zihninizde yaşanan senaryolardır

04 Mayıs 2023


Zihnimizde tasarlanan korkularımızı bulmak ve de onlarla yüzleşerek mutluluğa dönüştürmek o kadar önemli ki;
“Neden?” derseniz bu korkular, sorunu aslında olduğundan daha da büyük görmemize ve eylemsizlik döngüsüne girerek,yapmamız gerekenleri ertelemeye neden olabilir; ve ne yazık ki bir sonraki adımı atmamıza da...Öte yandan korkular için “söz konusu gerçek tehlikeler olduğunda; elbette ki hayatta kalmamızı sağladığından yararlı ve gereklidir” diyebiliriz fakat asıl sorun şu ki, çoğu kez abartılmaları yahut gerçekleşmeyecek tehlikelere karşı da ortaya çıkmaları...

Peki nasıl?
Dikkat edin;
Önce bir düşünce geçer zihninizden ve akabinde de bir tane daha ve derken, eğer o düşünce olumsuzsa, siz de kısa bir süre sonra korku hissetmeye başlarsınız.
Nerede mi?
Tabii ki özellikle, göğüs ve karın bölgesinde.
Yani, korkunun yoğunluğuna bağlı olarak kalbiniz hızla çarpmaya başlar, nefes almakta zorlanabilir, mide ve karın bölgenizde de gerginlik hissedersiniz.
Ayriyeten yine dikkat ederseniz fark edeceğiniz şey şu olur ki, korkularınız gelecekle ilgilidir ve içinde bulunduğumuz anda aslında endişe de yoktur korku da…
Nasıl mı?
Bakın örneğin; aile bireylerindeki hastalık geçmişi, hastalık ile ilgili duyduklarınız, geçirilen bir ameliyat ya da bunun gibi nedenlerden dolayı siz de kendi hasta olma olasılığınızın yüksek olduğunu düşünür ve dolayısıyla da hasta olmaktan korkarsınız.

Yahut telefonda attığınız bir mesaja cevap gelmemesi, size yaşadıklarınız ile ilgili farklı deneyimleri hatırlatır ve sonrasında
siz de dolayısıyla kendinizi önemsenmeme, terk edilme ya da aldatılma, gibi korkular içinde bulabilirsiniz.
Ya da diyelim ki, aklınızdan yeni bir eşya satın almak düşüncesi geçer ve bu, kendiniz için yeni bir elbise yahut başka bir şey satın alma düşüncesi de olabilir.
İşte bu düşünce, kısa bir süre sonra, bütçenizi düşünmenize ve şayet o sıralar yaptığınız harcamalar da biraz fazla ise birden borcunuzu ödeyememe veya parasız kalma korkusuna kapılmanıza neden olabilir.
Görüyorsunuz ya işte bunun gibi nice korkular var zihnimizde tasarlanan ve de yolumuza engeller koyan…
Hatta öyle ki; Hata yapma korkusu ile düğümlenebilir insan. Ayrıca kaybetmek, terk edilmek ya da incinmekten korktuğu
için sevmekten ve yakın ilişkiler kurmaktan bile korkabilir ki, bu örneğe de sıkça rastladığımı belirtmeliyim.
Nedenleri arasında ise, tıpkı birçok korkuda olduğu gibi geçmişte yaşanılan acı dolu deneyimler ya da olumsuz ilişkiler gizlidir.
Bu korkunun hakim olduğu kişilere göre, yalnız olmak, sevgi dolu ilişkilere göre daha güvenli gelebilir.
Hem böylece risk almayacaklarını da düşünür ve sevip bağlanmazlarsa da acı çekme,belirsizlik ve kırılganlık yaşamayacaklarına inanırlar.
Dolayısıyla sizin de böyle bir korkunuz varsa, “siz de bu korkunuzun farkına varın” derim ve bu korkunuzla da yüzleşin, şayet zorlanıyorsanız da gereken desteği alın.
Ayrıca kendinize ve insanlara da yeniden şans verin çünkü bazı acı deneyimleri yaşamış olmak sizin mutlu olamayacağınız anlamına gelmez.
Tıpkı bazı insanlardan kötü davranışlar görmenizin, herkesin kötü olduğu anlamına gelmeyeceği gibi…
Hülya Şengül
Reiki Master/Enerji Terapisti ve Eğitmeni
 

Son Eklenen Makaleler


ENDİŞE BİTTİĞİNDE SAĞLIK BİR ANDA DÜZELİR

Sağlık > 22 Ocak 2024 14:20
Eğer sürekli hastalık yada nefret, kızgınlık ve olumsuzluk düşünceleri taşırsanız, bedeniniz bu düşünceleri fiziksel boyuta dönüştürecektir.

ENERJİLER DEĞİŞTİĞİNDE İLİŞKİLER DE DEĞİŞİR

Makalelerim > 26 Haziran 2023 03:20
Kendimizle,partnerimizle,ailemiz ve arkadaşlarımızla olan ilişkilerin yaşantımızdaki önemi tartışılmaz... Öyle ki; bu ilişkilerden birindeki olumsuzluk, diğer ilişkilerimize de yansır.

YÜREĞİNİZİ YENİ FİKİRLERE AÇIN;RUTİNDEN ÇIKIN!

Makalelerim > 26 Haziran 2023 02:32
Hiç değiştirmediğimiz, değiştirmeyi aklımızın ucundan bile geçirmediğimiz birçok alışkanlığımız vardır.Bir de asla yapmadığımız ve kesinlikle yapmayacağımızı da belirttiğimiz; o kadar katı olmasak bile yapmayı hiç düşünmeyeceğimiz şeyler…

AĞRILARI TETİKLEYEN GİZLİ PSİKOLOJİK NEDENLER

Sağlık > 26 Haziran 2023 01:56
Psychology Today dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre, vücudumuzdaki ağrıların fiziksel sebeplerinin yanı sıra duygusal sebepleri de olabilir.

HAYATINIZI SABOTE EDEN ZEHİRLİ DÜŞÜNCELERDEN ÖZGÜRLEŞİN

Farkındalık Üzerine > 26 Haziran 2023 01:25
Güne mutsuz başlıyor, hayatınızın hiç değişmeyen bir kısır döngü tarafından yönetildiğini düşünüyor ve bunun için başkalarını mı suçluyorsunuz? O zaman, belki farkında bile olmadığınız bazı‘ zehirli‘ düşüncelerden kurtulmanız gerekiyor demektir.

KORKULARINIZLA YÜZLEŞİN! Onların pek çoğu sadece zihninizde yaşanan senaryolardır

Makalelerim > 04 Mayıs 2023 12:17
Zihnimizde tasarlanan korkularımızı bulmak ve de onlarla yüzleşerek mutluluğa dönüştürmek o kadar önemli ki; “Neden?” derseniz bu korkular, sorunu aslında olduğundan daha da büyük görmemize ve eylemsizlik döngüsüne girerek,yapmamız gerekenleri ertelemeye

SORUNLU ÇAKRA TESTİ

Farkındalık Üzerine > 18 Temmuz 2022 11:30
Aşağıdaki testi yanıtlarken size en fazla uyan şıkka evet deyin Aynı anda iki tane şık uyabilir ama amaç en fazla sorun olan çakrayı test etmek olduğu için en fazla uyan şıkkı seçmelisiniz. Yanıtlarınızı not etmeyi unutmayın

HAYATINIZA ANLAM KATACAK 1O ALTIN SÖZ

Farkındalık Üzerine > 09 Haziran 2022 04:11
Hayatın özeti bu altın değerindeki sözleri mutlaka okuyun ve iç dünyanızda anlamlandırın çünkü hayatınıza ilham verecek ve hayatınıza yeni bir yön verecek güçte.

KENDİNİZ İÇİN BİR İYİLİK YAPIN; AFFEDİN ve ÖZGÜRLEŞİN!

Makalelerim > 09 Haziran 2022 03:29
Şayet istediğiniz;içinde bulunduğunuz anın canlılığını görebilmek, geleceğe umutla bakabilmek en önemlisi de sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın kapılarını açabilmekse, affetmenin önemini fark etmeniz gerekir

BULUNDUĞUNUZ ORTAMA DİKKAT EDİN! MEKAN ENERJİSİ HAFİFE ALINMAMALI...

Makalelerim > 09 Haziran 2022 02:12
Şayet istediğiniz evinizde ya da çalıştığınız ofiste daha huzurlu ve mutlu olmak ise, bu ortamların enerji temizliğine önem vermeniz gerektiğinin bilincinde olmanız, gerçekten büyük bir öneme sahiptir.

HAYAT AKIP GİDERKEN...

Makalelerim > 28 Nisan 2022 04:47
Zamanınızın çoğunu; kurduğunuz ilişkileri, bu ilişkilerden aldığınız yaraları, yaptığınız ve yapmadığınız şeylerle ilgili duyduğunuz pişmanlıkları düşünerek geçiriyorsanız, çok şeyi kaçırıyorsunuz.

ENERJİNİZİ ENDİŞELERİNİZE DEĞİL,HAYALLERİNİZE ODAKLAYIN!

Farkındalık Üzerine > 28 Nisan 2022 04:30
Hayaller derken, elbette içinde sevgi barındıran, kendinizin ve bütünün hayrına olan, o sıcacık hayallerden bahsediyorum. Ya da yine bu doğrultuda, “olmasını ve gerçekleşmesini istediğiniz şeyler” olarak da düşünebilirsiniz.

ÖLÜM DÖŞEĞİNDEKİ HASTALARIN EN BÜYÜK 5 PİŞMANLIĞI

Makalelerim > 21 Haziran 2021 12:41
Avusturalya’lı bir hemşire olan Bronnie Ware, ölüm döşeğindeki insanların en büyük 5 pişmanlığını kaleme aldığı ‘’ The Top Five Regrest of Dying’’ adlı kitapta; hastaların dile getirdiği pişmanlıklarını derlemiş ve bu pişmanlıkları şöyle sıralamıştı:

Hayattan Ne Öğrendim?

Farkındalık Üzerine > 11 Temmuz 2020 05:07
Hayattan Ne Öğrendim?

Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sağlık > 24 Haziran 2020 18:05
Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir? Bu soru, bir tartışma konusudur. Psikoloji ekollerinin geçmişe ve geçmişin bireyin üzerindeki etkisine yaklaşımları çok değişiktir.