Makaleler > Sağlık

Vücuttaki Elektriklenme Nasıl Geçer?

13 Aralık 2018


Birisiyle tokalaşırken,kazağınızı çıkartırken veya arabanızın kapısını açmak üzereyken 'çat'diye bir ses duyup elektrik akımını hissetmişsinizdir Bu elektriklenme birçok insanın başına geliyor.Vücudunuza aşırı elektrik yüklenmesi,bazen sinir bozucu boyutlarda olabiliyor
Eğer sürekli bu elektrik çarpmasına benzer durumu yaşıyorsanız,bazı yöntemlerle vücudunuzdaki elektriği atmanız mümkün

Vücudumuz neden elektrikleniyor?


Aslında bu soruyu böyle sormak yanlış
Birçoğumuz vücudumuzun elektrik yüklenmesinin anormal olduğunu sanıyoruz.
Fakat işin gerçeği şu ki insan vücudu da elektrik sayesinde çalışıyor.Elektriğe ihtiyaç duyan sadece evimizdeki televizyon ya da buzdolabı değil.İnsan vücudu da doğru bir şekilde fonksiyonlarını devam ettirebilmek için elektriğe ihtiyaç duyuyor.Biraz lisedeki biyolojı derslerini hatırlayalım:
Sinir sistemimiz nöron adı verilen minik parçacıklardan oluşuyor.Beynimizde ve tüm vücudumuzda yer alan nöronlar birbirlerine bilgi iletir.Mesela bacağımızı sehpaya çarptığımızda,nöronlar sayesinde bu çarpışma bilgisi,beyne gider ve beynimiz bu acıyı hissetmemizi sağlar.Bu nöronların  çalışabilmesi için en gerekli şey de elektriktir.Elektrik üretimi ve akımı yeterli olmazsa felç olabilir,hatta yaşam fonksiyonlarımızı yitirebiliriz.
Kalbimizin çarpmasından hücresel boyuttaki faaliyetlere kadar vücudumuzda olan biten her şey elektrik sayesinde olur
Yani vücudumuz doğal olarak elektrik üretir ve bu gereklidir.
Metal bir cisme dokunurken, biriyle tokalaşırken veya giyinirken hissettiğimiz elektriklenme ise vücudumuzda fazla yüklenen elektriğin dışarı çıkma çabasıdır.
Özellikle, sürekli kapalı mekanlarda çalışanlarda veya çok fazla elektronik cihazlarla iç içe yaşayanlarda hem elektrik yükü artıyor, hem de bunu boşaltmak zorlaşıyor.Üzerimizdeki fazla statik elektriği boşaltmak içinse bir takım yöntemler bulunuyor. Sadece elektrik mi ? Etrafımızdaki elektronik eşyaların radyasyonuna da maruz kalıyoruz.

Vücuttaki elektriklenme nasıl geçer?

En klasik yöntem toprağa basmak…
Çıplak ayakla toprağa basmak elektriğinizi alır.
Duş alın Duş almak da yine toprağa basmak gibi üzerinizdeki elektriği nötralize etmeye yarar.Gün içindeyse duş alamadığınız yerlerde ellerinizi sıkça yıkayınız.
Psikolojik durumları göz ardı etmeyin. Etrafınızdaki stres etkenleri azaltmaya çalışın
Bu biraz zor ama mümkün olduğunca elektrikli cihazlardan uzak durmaya çalışın
Tabanı lastik ayakkabı giyin
Reiki öğrenin Böylece enerjinizi dengeleyebilir,stres etkilerini azaltabilir hem kendinize hem de başkalarına faydalı olabilirsiniz.

Son Eklenen Makaleler


Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sağlık > 24 Haziran 2020 18:05
Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir? Bu soru, bir tartışma konusudur. Psikoloji ekollerinin geçmişe ve geçmişin bireyin üzerindeki etkisine yaklaşımları çok değişiktir.

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Evvel Yas sürecine Saygı Duyun:

Sağlık > 29 Nisan 2020 23:22
Hayatımızda kapattığımız her sayfa aslında bir hikayenin sonudur. Hoşça kal dediğimiz anda sonu yazmış oluyoruz. Eğer o sayfayı kapatıp yeni bir başlangıca adım atmazsak, her zaman peşimizden gelmeye devam edecektir.

‘Ellerinizi yıkayın’ diyen ilk doktor akıl hastanesine kapatılmıştı'

Sağlık > 25 Mart 2020 16:33
Bugünlerde yaklaştığınız her ekranda, uzmanların ve otoritelerin ‘ellerinizi yıkayın’ uyarısına yeniden denk gelmeniz birkaç dakikadan fazla sürmüyor

Corona Virüsü Hakkında Merak Edilenler Açıklandı

Güncel > 23 Mart 2020 03:57
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr Ateş Kara corona virüsü hakkında merak edilenleri madde madde açıkladı.

Kiminle Vakit Geçirirsek Beynimiz Onunkine Benziyor!

Sağlık > 20 Mart 2020 15:53
Beynin elektrik sinyallerinin senkronizasyonu üzerine çalışan nöroloji uzmanı Prof. Dr. Moran Cerf ve ekibi, birlikte zaman geçiren insanların beyin dalgalarının da zamanla ‘benzer’ görünmeye başladığını belirledi.

Hayatınıza Anlam Katacak 10 Altın Söz

Farkındalık Üzerine > 03 Şubat 2020 07:59
Hayatın özeti bu altın değerindeki sözleri mutlaka okuyun ve iç dünyanızda anlamlandırın. Çok derin anlamları içinde barındıran güzel sözler. Çünkü hayatınıza ilham verecek ve hayatınıza yeni bir yön verecek güçte.

Sağlığınız İçin Yürümeyi Seçin

Sağlık > 11 Ocak 2020 01:16
Time Dergisi 'Sağlıklı Olma Bilimi' başlıklı kapak konusunda yürüyüşün sağlık için en değerli ilaç olduğunun kanıtlandığını yazdı. Yürüyüş, bakınız nelere deva...

Dinle!Sevginin Girdiği Yere Şifa Kendiliğinden Gelir

Sağlık > 06 Ocak 2020 13:26
Dinle! Sevginin Girdiği Her yere Şifa Kendiliğinden Gelir

Çocukları Takdir Etmenin Önemi

Farkındalık Üzerine > 01 Ocak 2020 12:34
Josh McDowell’a göre, çocuklarımızı takdir ettiğimiz zaman, onlara önem verdiğimizi göstermiş oluruz. Takdir etme, çocuklarımızla aramızdaki bağı kuvvetlendirmenin en önemli parçalarından biridir.

Sevgi 3 Türlüdür

Farkındalık Üzerine > 10 Ekim 2019 14:54
Dünyada sevilmek istemeyen kişi yok gibidir” diye başlıyor sözlerine, Masumi Toyotome . “Ama sevgi nedir, nerede bulunur, biliyor muyuz?” diye de soruyor.. Sonra anlatmaya başlıyor ve diyor ki: “Sevgi üç türlüdür !..”

Giordano Bruno 'nun ''İKİ ŞEY'' Hakkındaki Sözleri

Farkındalık Üzerine > 27 Temmuz 2019 15:23
Giordano Bruno'nun ''İKİ ŞEY'' Hakkındaki Sözleri

HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK 7 ÖĞRETİ

Farkındalık Üzerine > 29 Haziran 2019 21:09
Her şey bir söz ile değişebilir. Tüm düşüncelerin ve fikirlerin içinde sevgi vardır. Nefretin karşısında duran sevgi, gerçekte nefretin yaşamasının sebebidir.

Ağaç ve Stres

Farkındalık Üzerine > 27 Mayıs 2019 01:37
Kendinizi gergin mi hissediyorsunuz? Hemen kalkın, size en yakın yerdeki ağacı seyretmeye başlayın. Eğer yakınınızda çam ağacı varsa daha da şanslısınız. Stres atmak için çamın üzerine yok.”

Bu Taktikler Hayatınızı Tamamıyla Değiştirebilir !

Sağlık > 25 Mayıs 2019 05:00
Dünya nın önde gelen psikiyatristlerinin bu taktik ve önerileri hayatınızı tamamıyla değiştirebilir İşte O Sözler...