Makaleler > Sağlık

Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?

24 Haziran 2020


           Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?
 
Bu soru, bir tartışma konusudur. Psikoloji ekollerinin geçmişe ve geçmişin bireyin üzerindeki etkisine yaklaşımları çok değişiktir. Bu sorunun en basit cevabı, belki de etkinin istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz kadar olduğudur. Bu cevap bazı durumlarda aşırı yalın kalmaktadır. Gerçekten de kötü bir çocukluk, gelişmeyi engelleyen blokajlar yaratabilmektedir. Ama genellikle kimsenin ‘’kusursuz bir geçmişi’’ olmadığını ve birçoğumuzun fonksiyon bozukluğu olan bir aileye veya bir eve veya bir eğitime veya dostluklara sahip olduğumuzu kabul etmek gerekir.
              Geçmişin bugünkü yaşamımıza olan etkisi konusundaki temel zorluk, genellikle, sorunlu davranışlarımızdan geçmişin sorumlu tutulması, ama geçmişin olumlu davranış ve başarılarımız üzerindeki katkısının göz ardı edilmesidir. İyi şeylerin faturasını kendimize, kötülerin faturasını ise geçmişe ve başkalarına çıkartırız.
              Geçmiş, bizi bu yer ve zamana getirdiğine göre bugün içinde bulunduğumuz konum üzerinde etkisi büyüktür. Yaptıklarımız, başımıza gelenler, kolektif deneyimlerimiz bizi bu günkü kimliğimize taşıdı. Hiç birimiz geçmişimizi değiştiremeyiz. Geçmişe yönelik harcanan enerji inanılmazdır.
Halbuki bu enerjiyi daha üretken bir şekilde kullanabiliriz. Eğer vaktinizin çoğunu geçmişte yaşayarak geçiriyorsanız.’’eğer şöyle olsaydı’’,eğer böyle olsaydı’’ diyerek kendinizi suçluyorsanız, yaşamınızda çok şey kaçırıyorsunuz. Bugünü yaşamıyorsunuz ve yapabileceğinizin en iyisini yapmıyorsunuz. Geçmişinizi düşman ilan edip, zamanınızı, yaşamınızı çalıyorsunuz.
              Şu satırları okuduğunuz ana kadar geçmişin her anı,yaşandı,geçmişte kaldı.,bitti,dokunulamaz,değiştirilemez. Geçmişi bırakmanın ve üzerinizdeki, aşırı etkilerinden uzaklaşmanın en iyi yolu yine bir paradokstur. Geçmişinizden onurlanarak ayrılın. Nefreti, pişmanlığı, savaşmayı istemeyi, inkarı ve ‘’eğer’’ leri bırakın. Sahip olduklarınızı ve kaçırdıklarınızı bir gerçek olarak kabul edin. Artık geri dönemezsiniz. Bütün bu ‘’pisliğin’’ içinde (herkesin geçmişindeki yüklü miktarda pislik bulunur) olumlu şeyler de var. Ne de olsa bu yer ve zamana geldiniz. Hayatta kalmayı başardınız. Hayatta kaldığınız için kendinizi ödüllendirin ve size öğrettikleri için geçmişinize saygı duyun. Geçmişin size öğrettiklerinizden hoşlanmasanız da size neyin yürümediğini öğrettiği için saygı duyun. Öğrenilenler sadece alternatifleri eleyerek öncelikleri saptamayı sağlasa bile çok değerlidir.
              Geçmişinizden azami yararı sağlayın. Geçmişinizden istediğinizi alın ve geçmişi sevgiyle anın. Objektif olun. Bagajınızı açın ve içinden güzellikleri seçin. Gerisini bırakın hafızanızdan, davranışlarınızdan, hayatınızdan çıkıp gitsin. Geçmişinizden korkmayın. Bu süreci yaşamakta zorlanıyorsanız, yardım isteyin. Bugünü ve yarını geçmişle uğraşarak harcamak zorunda değilsiniz.

Susanna McMahon
 

Son Eklenen Makaleler


Hayattan Ne Öğrendim?

Farkındalık Üzerine > 11 Temmuz 2020 05:07
Hayattan Ne Öğrendim?

Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sağlık > 24 Haziran 2020 18:05
Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir? Bu soru, bir tartışma konusudur. Psikoloji ekollerinin geçmişe ve geçmişin bireyin üzerindeki etkisine yaklaşımları çok değişiktir.

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Evvel Yas sürecine Saygı Duyun:

Sağlık > 29 Nisan 2020 23:22
Hayatımızda kapattığımız her sayfa aslında bir hikayenin sonudur. Hoşça kal dediğimiz anda sonu yazmış oluyoruz. Eğer o sayfayı kapatıp yeni bir başlangıca adım atmazsak, her zaman peşimizden gelmeye devam edecektir.

‘Ellerinizi yıkayın’ diyen ilk doktor akıl hastanesine kapatılmıştı'

Sağlık > 25 Mart 2020 16:33
Bugünlerde yaklaştığınız her ekranda, uzmanların ve otoritelerin ‘ellerinizi yıkayın’ uyarısına yeniden denk gelmeniz birkaç dakikadan fazla sürmüyor

Corona Virüsü Hakkında Merak Edilenler Açıklandı

Güncel > 23 Mart 2020 03:57
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr Ateş Kara corona virüsü hakkında merak edilenleri madde madde açıkladı.

Kiminle Vakit Geçirirsek Beynimiz Onunkine Benziyor!

Sağlık > 20 Mart 2020 15:53
Beynin elektrik sinyallerinin senkronizasyonu üzerine çalışan nöroloji uzmanı Prof. Dr. Moran Cerf ve ekibi, birlikte zaman geçiren insanların beyin dalgalarının da zamanla ‘benzer’ görünmeye başladığını belirledi.

Hayatınıza Anlam Katacak 10 Altın Söz

Farkındalık Üzerine > 03 Şubat 2020 07:59
Hayatın özeti bu altın değerindeki sözleri mutlaka okuyun ve iç dünyanızda anlamlandırın. Çok derin anlamları içinde barındıran güzel sözler. Çünkü hayatınıza ilham verecek ve hayatınıza yeni bir yön verecek güçte.

Sağlığınız İçin Yürümeyi Seçin

Sağlık > 11 Ocak 2020 01:16
Time Dergisi 'Sağlıklı Olma Bilimi' başlıklı kapak konusunda yürüyüşün sağlık için en değerli ilaç olduğunun kanıtlandığını yazdı. Yürüyüş, bakınız nelere deva...

Dinle!Sevginin Girdiği Yere Şifa Kendiliğinden Gelir

Sağlık > 06 Ocak 2020 13:26
Dinle! Sevginin Girdiği Her yere Şifa Kendiliğinden Gelir

Çocukları Takdir Etmenin Önemi

Farkındalık Üzerine > 01 Ocak 2020 12:34
Josh McDowell’a göre, çocuklarımızı takdir ettiğimiz zaman, onlara önem verdiğimizi göstermiş oluruz. Takdir etme, çocuklarımızla aramızdaki bağı kuvvetlendirmenin en önemli parçalarından biridir.

Sevgi 3 Türlüdür

Farkındalık Üzerine > 10 Ekim 2019 14:54
Dünyada sevilmek istemeyen kişi yok gibidir” diye başlıyor sözlerine, Masumi Toyotome . “Ama sevgi nedir, nerede bulunur, biliyor muyuz?” diye de soruyor.. Sonra anlatmaya başlıyor ve diyor ki: “Sevgi üç türlüdür !..”

Giordano Bruno 'nun ''İKİ ŞEY'' Hakkındaki Sözleri

Farkındalık Üzerine > 27 Temmuz 2019 15:23
Giordano Bruno'nun ''İKİ ŞEY'' Hakkındaki Sözleri

HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK 7 ÖĞRETİ

Farkındalık Üzerine > 29 Haziran 2019 21:09
Her şey bir söz ile değişebilir. Tüm düşüncelerin ve fikirlerin içinde sevgi vardır. Nefretin karşısında duran sevgi, gerçekte nefretin yaşamasının sebebidir.

Ağaç ve Stres

Farkındalık Üzerine > 27 Mayıs 2019 01:37
Kendinizi gergin mi hissediyorsunuz? Hemen kalkın, size en yakın yerdeki ağacı seyretmeye başlayın. Eğer yakınınızda çam ağacı varsa daha da şanslısınız. Stres atmak için çamın üzerine yok.”