Makaleler > Sağlık

Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?

24 Haziran 2020


           Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?
 
Bu soru, bir tartışma konusudur. Psikoloji ekollerinin geçmişe ve geçmişin bireyin üzerindeki etkisine yaklaşımları çok değişiktir. Bu sorunun en basit cevabı, belki de etkinin istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz kadar olduğudur. Bu cevap bazı durumlarda aşırı yalın kalmaktadır. Gerçekten de kötü bir çocukluk, gelişmeyi engelleyen blokajlar yaratabilmektedir. Ama genellikle kimsenin ‘’kusursuz bir geçmişi’’ olmadığını ve birçoğumuzun fonksiyon bozukluğu olan bir aileye veya bir eve veya bir eğitime veya dostluklara sahip olduğumuzu kabul etmek gerekir.
              Geçmişin bugünkü yaşamımıza olan etkisi konusundaki temel zorluk, genellikle, sorunlu davranışlarımızdan geçmişin sorumlu tutulması, ama geçmişin olumlu davranış ve başarılarımız üzerindeki katkısının göz ardı edilmesidir. İyi şeylerin faturasını kendimize, kötülerin faturasını ise geçmişe ve başkalarına çıkartırız.
              Geçmiş, bizi bu yer ve zamana getirdiğine göre bugün içinde bulunduğumuz konum üzerinde etkisi büyüktür. Yaptıklarımız, başımıza gelenler, kolektif deneyimlerimiz bizi bu günkü kimliğimize taşıdı. Hiç birimiz geçmişimizi değiştiremeyiz. Geçmişe yönelik harcanan enerji inanılmazdır.
Halbuki bu enerjiyi daha üretken bir şekilde kullanabiliriz. Eğer vaktinizin çoğunu geçmişte yaşayarak geçiriyorsanız.’’eğer şöyle olsaydı’’,eğer böyle olsaydı’’ diyerek kendinizi suçluyorsanız, yaşamınızda çok şey kaçırıyorsunuz. Bugünü yaşamıyorsunuz ve yapabileceğinizin en iyisini yapmıyorsunuz. Geçmişinizi düşman ilan edip, zamanınızı, yaşamınızı çalıyorsunuz.
              Şu satırları okuduğunuz ana kadar geçmişin her anı,yaşandı,geçmişte kaldı.,bitti,dokunulamaz,değiştirilemez. Geçmişi bırakmanın ve üzerinizdeki, aşırı etkilerinden uzaklaşmanın en iyi yolu yine bir paradokstur. Geçmişinizden onurlanarak ayrılın. Nefreti, pişmanlığı, savaşmayı istemeyi, inkarı ve ‘’eğer’’ leri bırakın. Sahip olduklarınızı ve kaçırdıklarınızı bir gerçek olarak kabul edin. Artık geri dönemezsiniz. Bütün bu ‘’pisliğin’’ içinde (herkesin geçmişindeki yüklü miktarda pislik bulunur) olumlu şeyler de var. Ne de olsa bu yer ve zamana geldiniz. Hayatta kalmayı başardınız. Hayatta kaldığınız için kendinizi ödüllendirin ve size öğrettikleri için geçmişinize saygı duyun. Geçmişin size öğrettiklerinizden hoşlanmasanız da size neyin yürümediğini öğrettiği için saygı duyun. Öğrenilenler sadece alternatifleri eleyerek öncelikleri saptamayı sağlasa bile çok değerlidir.
              Geçmişinizden azami yararı sağlayın. Geçmişinizden istediğinizi alın ve geçmişi sevgiyle anın. Objektif olun. Bagajınızı açın ve içinden güzellikleri seçin. Gerisini bırakın hafızanızdan, davranışlarınızdan, hayatınızdan çıkıp gitsin. Geçmişinizden korkmayın. Bu süreci yaşamakta zorlanıyorsanız, yardım isteyin. Bugünü ve yarını geçmişle uğraşarak harcamak zorunda değilsiniz.

Susanna McMahon
 

Son Eklenen Makaleler


ENDİŞE BİTTİĞİNDE SAĞLIK BİR ANDA DÜZELİR

Sağlık > 22 Ocak 2024 14:20
Eğer sürekli hastalık yada nefret, kızgınlık ve olumsuzluk düşünceleri taşırsanız, bedeniniz bu düşünceleri fiziksel boyuta dönüştürecektir.

ENERJİLER DEĞİŞTİĞİNDE İLİŞKİLER DE DEĞİŞİR

Makalelerim > 26 Haziran 2023 03:20
Kendimizle,partnerimizle,ailemiz ve arkadaşlarımızla olan ilişkilerin yaşantımızdaki önemi tartışılmaz... Öyle ki; bu ilişkilerden birindeki olumsuzluk, diğer ilişkilerimize de yansır.

YÜREĞİNİZİ YENİ FİKİRLERE AÇIN;RUTİNDEN ÇIKIN!

Makalelerim > 26 Haziran 2023 02:32
Hiç değiştirmediğimiz, değiştirmeyi aklımızın ucundan bile geçirmediğimiz birçok alışkanlığımız vardır.Bir de asla yapmadığımız ve kesinlikle yapmayacağımızı da belirttiğimiz; o kadar katı olmasak bile yapmayı hiç düşünmeyeceğimiz şeyler…

AĞRILARI TETİKLEYEN GİZLİ PSİKOLOJİK NEDENLER

Sağlık > 26 Haziran 2023 01:56
Psychology Today dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre, vücudumuzdaki ağrıların fiziksel sebeplerinin yanı sıra duygusal sebepleri de olabilir.

HAYATINIZI SABOTE EDEN ZEHİRLİ DÜŞÜNCELERDEN ÖZGÜRLEŞİN

Farkındalık Üzerine > 26 Haziran 2023 01:25
Güne mutsuz başlıyor, hayatınızın hiç değişmeyen bir kısır döngü tarafından yönetildiğini düşünüyor ve bunun için başkalarını mı suçluyorsunuz? O zaman, belki farkında bile olmadığınız bazı‘ zehirli‘ düşüncelerden kurtulmanız gerekiyor demektir.

KORKULARINIZLA YÜZLEŞİN! Onların pek çoğu sadece zihninizde yaşanan senaryolardır

Makalelerim > 04 Mayıs 2023 12:17
Zihnimizde tasarlanan korkularımızı bulmak ve de onlarla yüzleşerek mutluluğa dönüştürmek o kadar önemli ki; “Neden?” derseniz bu korkular, sorunu aslında olduğundan daha da büyük görmemize ve eylemsizlik döngüsüne girerek,yapmamız gerekenleri ertelemeye

SORUNLU ÇAKRA TESTİ

Farkındalık Üzerine > 18 Temmuz 2022 11:30
Aşağıdaki testi yanıtlarken size en fazla uyan şıkka evet deyin Aynı anda iki tane şık uyabilir ama amaç en fazla sorun olan çakrayı test etmek olduğu için en fazla uyan şıkkı seçmelisiniz. Yanıtlarınızı not etmeyi unutmayın

HAYATINIZA ANLAM KATACAK 1O ALTIN SÖZ

Farkındalık Üzerine > 09 Haziran 2022 04:11
Hayatın özeti bu altın değerindeki sözleri mutlaka okuyun ve iç dünyanızda anlamlandırın çünkü hayatınıza ilham verecek ve hayatınıza yeni bir yön verecek güçte.

KENDİNİZ İÇİN BİR İYİLİK YAPIN; AFFEDİN ve ÖZGÜRLEŞİN!

Makalelerim > 09 Haziran 2022 03:29
Şayet istediğiniz;içinde bulunduğunuz anın canlılığını görebilmek, geleceğe umutla bakabilmek en önemlisi de sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın kapılarını açabilmekse, affetmenin önemini fark etmeniz gerekir

BULUNDUĞUNUZ ORTAMA DİKKAT EDİN! MEKAN ENERJİSİ HAFİFE ALINMAMALI...

Makalelerim > 09 Haziran 2022 02:12
Şayet istediğiniz evinizde ya da çalıştığınız ofiste daha huzurlu ve mutlu olmak ise, bu ortamların enerji temizliğine önem vermeniz gerektiğinin bilincinde olmanız, gerçekten büyük bir öneme sahiptir.

HAYAT AKIP GİDERKEN...

Makalelerim > 28 Nisan 2022 04:47
Zamanınızın çoğunu; kurduğunuz ilişkileri, bu ilişkilerden aldığınız yaraları, yaptığınız ve yapmadığınız şeylerle ilgili duyduğunuz pişmanlıkları düşünerek geçiriyorsanız, çok şeyi kaçırıyorsunuz.

ENERJİNİZİ ENDİŞELERİNİZE DEĞİL,HAYALLERİNİZE ODAKLAYIN!

Farkındalık Üzerine > 28 Nisan 2022 04:30
Hayaller derken, elbette içinde sevgi barındıran, kendinizin ve bütünün hayrına olan, o sıcacık hayallerden bahsediyorum. Ya da yine bu doğrultuda, “olmasını ve gerçekleşmesini istediğiniz şeyler” olarak da düşünebilirsiniz.

ÖLÜM DÖŞEĞİNDEKİ HASTALARIN EN BÜYÜK 5 PİŞMANLIĞI

Makalelerim > 21 Haziran 2021 12:41
Avusturalya’lı bir hemşire olan Bronnie Ware, ölüm döşeğindeki insanların en büyük 5 pişmanlığını kaleme aldığı ‘’ The Top Five Regrest of Dying’’ adlı kitapta; hastaların dile getirdiği pişmanlıklarını derlemiş ve bu pişmanlıkları şöyle sıralamıştı:

Hayattan Ne Öğrendim?

Farkındalık Üzerine > 11 Temmuz 2020 05:07
Hayattan Ne Öğrendim?

Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sağlık > 24 Haziran 2020 18:05
Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir? Bu soru, bir tartışma konusudur. Psikoloji ekollerinin geçmişe ve geçmişin bireyin üzerindeki etkisine yaklaşımları çok değişiktir.