Makaleler > Sağlık

Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? İşte size Szondi Testi

07 Ocak 2019


20. yüzyılın en ünlü psikiyatristlerinden Macar Leopold Szondi’nin hazırladığı bu test, görsel imgelerden yola çıkarak, insanların bastırılmış duygularını özellikle de korkularını bularak, onların hangi yollarla su yüzüne çıktığını keşfetmeyi amaçlıyor.

Aşağıda gördüğünüz resimdeki portrelere çok dikkatli bir şekilde bakmanızı ve eğer ıssız bir ormanda karşınıza çıksaydı bu portrelerden hangisinden en çok korkacağınızı seçmenizi istiyoruz. Her şahıs farklı bir anlamı temsil etmektedir. Eğer seçeneklerden iki kişi arasında kaldıysanız, ikisinin değerlendirmesine de göz atmanızda fayda var.

Eğer 1 numarada görünen kişiyi seçtiyseniz, özellikle çocukluk yıllarınızda, dominant olma derdinde olan otoriter bireyler ile sorunlar yaşayıp, baskı altında kalmış olabilirsiniz. . Özellikle okul hayatınızda davranışlarından memnun kalmadığınız bir öğretmeniniz tarafından psikolojik düzeyde olumsuz etkilenme ihtimaliniz de yüksek.Olgunluk çağınızda tepkisel olarak zayıf birini ezmeye çalıştığını düşündüğünüz kişilere karşı nefret hissetmeniz bu sebepledir.

Eğer 2 numarada görünen yuvarlak kafalı, dolgun suratlı ve iri yapılı görünen bu kişiyi seçtiyseniz; Çocukluğunuzun erken dönemlerinde bazı duygularınızı bastırmış olma ihtimaliniz yüksek.
Resimde daha korkutucu tipler varken, fiziksel olarak güçlü gibi görünen bu kişiden korktuysanız, size ve sevdiklerinize gelebilecek fiziksel tehlikelerden çok çekindiğinizi söyleyebiliriz.

İlkokul dönemi ya da daha öncesinde öfkeli,sorunlu ve çevresine zarar veren bir arkadaşınızdan etkilenmiş olmanız ve kendinizi bilinçaltı düzeyde korumaya almış olmanız gayet olasıdır.

Eğer 3 numarayı seçtiyseniz; Resimde görünen tüm kişiler içinden güldüğü açık bir şekilde görünmekte olan tek şahsı seçmeniz oldukça dikkat çekici. Bu kişiyi seçmeniz, sizin yaşamı oldukça ciddiye alan, verdiği sözleri ve sorumluluklarını yerine getirmeye özen gösteren bir kişi olduğunuzu gösterir. En büyük korkunuz ise kontrolü kaybetmek. Çocukluğunuzda ciddiyetsiz ve alaycı birinden çok çekmiş, buna tepkisel olarak ciddi birine dönüşmüş olma ihtimaliniz yüksek. Riyakarlık ve ikiyüzlülükten son derece nefret ediyorsunuz.

4 numaralı resmi seçtiyseniz;

Resimde görünen şahıslar içinden en ifadesiz ve ruhsuz olan kişiyi seçtiniz. Bu şahsı seçmeniz, şizofreni vb. durumlardan muzdarip olan kişilerden çekindiğinizi gösterir. Çocukluğunuzda böylesi psikolojik bozukluklar yaşamış birinden ya da duygusuz, sevgisiz davranan birinden farkında olmadan etkilenme ihtimaliniz yüksek.

Eğer 5 numaralı resmi seçtiyseniz; Daha güçlü tipler varken yoğun bir göz makyajı yapmış,belli belirsiz bir gülümseme halinde bulunan bu kadını seçmeniz, ilgi çekmeyi seven, narsist ve sadece kendisini düşünen insanlara karşı olan nefret ve korkunuzun dışa vurumu olarak ifade edilebilir. Sürekli dikkati üzerine çekmeye çalışan insanlardan bıkmış olmalısınız. Yine bu resmi seçmiş olmanız,kişisel hayatınızda daha çok bencil insanlardan çektiğinizi ve artık bu insanlardan uzak olma dileğinizin dışa yansımasıdır

6 numaralı resmi seçtiyseniz;Listedeki diğer şahıslara göre daha sıradan,güvenilir ve zararsız görünen bu şahsı seçmeniz,arkadaşlık ve yakın ilişkiler konusunda korkular yaşadığınızı,ve hep güvendiğiniz ya da güvenmek istediğiniz kişiler tarafından kötülüğe veya ihanete uğradığınızı göstermektedir
Yaşadıklarınızdan dolayı hayatınıza yeni insanlar alırken kılı kırk yarıyor çok titiz davranıyorsunuz. Bu sebeple gerçek anlamda güvendiğiniz insan sayısı oldukça az.

7 numaralı resmi seçtiyseni
z; Orta yaşlıdan biraz hallice ve iri ve sorunlu gözüken bu adamı seçtiniz. Bu mantıksız, düşünmeden iş yapan, sorumsuz kişilere olan nefretinizin dışa vurumudur. Özellikle kendi ailesine çektiren, çocuklarıyla ilgilenmeyen ancak tüm bunlara rağmen otoriter bir figür yaratma çabasında olan kişilere hiçbir şekilde saygı duymuyorsunuz. Sizi bilinçaltı düzeyde böyle düşünmeye iten ve geçmişte sizi bu yönde korkutmuş bir figür olabilir. Bundan dolayı kendi kendinize yetebilme ve dıştan olabildiğince az yardım alma hedefindesiniz

8 numralı resmi seçtiyseniz;temiz yüzlü ve diğerlerine nazaran daha genç gözüken kişiyi seçtiniz.Böylesi bir tipin zihninize tehlikeli olarak kazınmasının sebebi,gençlik ya da çocukluk döneminde bu görünümde genç birinin işlediği bir suçtan,ya da kötülükten etkilenmiş olmanızdır.Bu sebeple gündelik hayatınızda yaşınızdan daha düşünceli tavırlar sergiliyor ve etrafınız tarafından olgun biri olarak tanımlanıyor olmanız yüksek bir ihtimaldir.Yine bu  nedenle çocukça ve olgun olmaayan tavırlar sergileyen kişilere karşı mesafelisiniz.

 

 

Son Eklenen Makaleler


Giordano Bruno 'nun ''İKİ ŞEY'' Hakkındaki Sözleri

Farkındalık Üzerine > 27 Temmuz 2019 15:23
Giordano Bruno'nun ''İKİ ŞEY'' Hakkındaki Sözleri

HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK 7 ÖĞRETİ

Farkındalık Üzerine > 29 Haziran 2019 21:09
Her şey bir söz ile değişebilir. Tüm düşüncelerin ve fikirlerin içinde sevgi vardır. Nefretin karşısında duran sevgi, gerçekte nefretin yaşamasının sebebidir.

Ağaç ve Stres

Farkındalık Üzerine > 27 Mayıs 2019 01:37
Kendinizi gergin mi hissediyorsunuz? Hemen kalkın, size en yakın yerdeki ağacı seyretmeye başlayın. Eğer yakınınızda çam ağacı varsa daha da şanslısınız. Stres atmak için çamın üzerine yok.”

Bu Taktikler Hayatınızı Tamamıyla Değiştirebilir !

Sağlık > 25 Mayıs 2019 05:00
Dünya nın önde gelen psikiyatristlerinin bu taktik ve önerileri hayatınızı tamamıyla değiştirebilir İşte O Sözler...

İnsan Olmak

Sağlık > 16 Mayıs 2019 14:14
İnsan, doğa güçlerine ve bazı hayvan türlerine oranla zayıf bir varlıktır. Bu nedenle, her insanın var oluşunda eksiklik duygusu vardır. Çünkü insan, çocukluk döneminden ötürü, yaşamına normal bir çaresizlik içinde başlar.

Öncelikle Bir Anlaşma Yapın

Makalelerim > 19 Mart 2019 19:31
Tüm yönlerinizle, hatalarınızla, zaaflarınızla, güçlü ve zayıf yönlerinizle, yani her şeyinizle birlikte kendinizi kucaklayın.Doğuştan değerlisiniz. Biriciksiniz. Buna inanın

Limon İle Gribi Atlatın

Sağlık > 18 Şubat 2019 13:44
Limon ile Gripten Kurtulmak Mümkün! Pekiyi ama nasıl? ​Hemen ayaklarımızla başlayabiliriz örneğin… Topuk ve ayaklarımızın emilimi yüksek olduğu için, ayak ve topuklarımıza sürdüğümüz maddeler hızlı bir şekilde bedenimize yayılır

100 Yaşındaki Yoga Eğitmeninden Mutlu Bir Hayat İçin Altın Kurallar

Sağlık > 18 Şubat 2019 12:46
Dünyanın en yaşlı yoga eğitmeni seçilen Tao Porchon-Lynch ; Yüksek enerjisi ve gülücükler saçan yüzüyle mutlu bir hayat için altın kurallardan bahsediyor. Örnek almaya ne dersiniz? Sözleri hem düşündürücü hem de ilham verici... İşte o sözler...

Sıkışan Duygular

Güncel > 05 Şubat 2019 11:15
Hayat akıp giderken,Sevilen bir kişinin kaybı,boşanma ya da ilişki sorunları,maddi zorluklar,travmalar,uzun süreli stres,olumsuz iç diyalog gibi sebepler birçok duygunun sıkışmasına sebep olur bedenimizde.

İnsanlar Girer Hayatınıza

Farkındalık Üzerine > 31 Ocak 2019 01:56
İnsanlar girer hayatınıza Tesadüf sanırsınız fakat değildir Kiminin nefesi bir rüzgar gibidir Güç alır bir kuş gibi süzülürsünüz semaya

Daha İyi Olmak İçin Reiki

Makalelerim > 30 Ocak 2019 03:29
Reiki desteği almayı düşündünüz mü hiç? Reiki,stresin etkilerini azaltmak ve o en iyi halinize ulaşmak için Evrenin bir hediyesi...

Boğaz Çakrası

Makalelerim > 30 Ocak 2019 02:46
Kendimizi ifade edemediğimiz,söylemek isteyip de söyleyemediğimiz sözleri, kendimiz ve başkaları ile ilgili yargı ve eleştirileri boğaz çakrasında biriktiririz.

Aşağıdaki Kişilerden Size En Korkutucu Geleni Hangisi? İşte size Szondi Testi

Sağlık > 07 Ocak 2019 13:36
20. yüzyılın en ünlü psikiyatristlerinden Macar Leopold Szondi’nin hazırladığı bu test, görsel imgelerden yola çıkarak, insanların bastırılmış duygularını özellikle de korkularını bularak, onların hangi yollarla su yüzüne çıktığını keşfetmeyi amaçlıyor.

Apple Computer in Kurucu Ortağı ve CEO su Steve Jobs un Son Yazısı

Farkındalık Üzerine > 01 Ocak 2019 17:01
Apple Computer, Inc.'ın kurucu ortaklarından olan bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilen Steve Jobs 5 Ekim 2011'de hayatını kaybetmişti. İşte Jobs'un son yazdığı yazı.

İnsan Sarrafı Dostoyevski' den Hayatınıza Işık Tutacak 14 Hayat Dersi

Farkındalık Üzerine > 19 Aralık 2018 04:18
1. İnsanlar Seni Çözemedikleri Zaman, Ön Yargılarını Kullanırlar 2. Kendi Planlarımızı Yapıyoruz, Ama Kaderin de Planları Olduğunu Unutuyoruz.. 3. İnsana En Çok Acı Veren Şey, Söyledikleriyle Söylemek İstedikleri Arasındaki Uçurumdur..