Makaleler > Farkındalık Üzerine

ENERJİNİZİ ENDİŞELERİNİZE DEĞİL,HAYALLERİNİZE ODAKLAYIN!

28 Nisan 2022


Hayaller derken, elbette içinde sevgi barındıran, kendinizin ve bütünün hayrına olan, o sıcacık hayallerden bahsediyorum. Ya da yine bu doğrultuda, “olmasını ve gerçekleşmesini istediğiniz şeyler” olarak da düşünebilirsiniz.
Tabii bunun için gerçekten neler istediğinizi de bilmeniz gerekir.
Sahi ne istiyorsunuz? Başarmak istediğiniz şey nedir? Yahut gerçekleşmesini istediğiniz şeyler neler?
Hayatınızda, sağlığınızda, ilişkilerinizde…
Ayrıca “Engel” diye düşündüğünüz şeyler olmasaydı ne olurdu? Şöyle bir düşünün...
Sonra da zihninizde resimleyin hayalinizi; yani adeta gerçek ve olmuş gibi.
Kısaca, hissedin ve canlı tutun bu resmi… Her biri için, teker teker…
Örneğin;
Bir ev almak ya da taşınmak istiyorsunuz diyelim.
Nasıl bir ev? Duvarlar ne renk? Kaç odalı olacak?
Gözlerinizi kapattığınızda, tüm detaylarıyla zihninizde cananmış ve netleşmiş olmalı.

Şayet zihninizde canlandırmakta zorlanıyorsanız, bir kâğıt kalem alıp hayallerinizi resimleyebilir, sonrasında ise her gün görebileceğiniz bir yere ya da bir panoya asabilirsiniz.
Üstelik bu çok da güzel olur.
Hayalinizi içinizde tam olarak yaşatmaya başladıktan sonra, tabii ki buna ulaşmak için gereken adımları da projelendirmek gerekir. Yani, hedefleriniz olmalı! Bu da ayrı bir konu…
Belki de içinizden “Benim hayalim ev değil ki” diyorsunuz, olabilir ama o sadece bir örnekti.
Sağlığınızla ilgili olumlu bir dönüşüm yaşamak istiyor da olabilirsiniz.
Öyle ise, öncelikle bedeninizi bir dost olarak algılayın ve o en iyi halinizi de zihninizde canlandırın.
Bunun için, gözleriniz kapalı ve gevşemiş bir haldeyken, tüm organlarınızın ışıkla yıkandığını ve arındığınızı imgeleyebilirsiniz.
Belki de şu anda sizi düşündüren farklı bir konu var ve bu da mümkün.
Örneğin;
Bir yerde bir sunum yapmanız gerekiyor ancak herkesin önünde konuşmaktan ve başarısız olmaktan da korkuyorsunuz diyelim.
Öyle ise;
Sessiz bir yerde, gevşemiş bir halde kendinizi, zihninizde o sunumunuzu başarıyla yaparken imgeleyin yani sunuşu bitirdiğiniz ana kadar başarılı, güçlü ve güvenli olarak gözünüzde canlandırın.
Zor mu dediniz?
Bunu yaparken bile heyecanlanıyor, korkuyor olabilirsiniz ancak unutmayın ki; tüm insanların korkuları var. Hatta kökeni eski zamanlara ve çocukluğumuza da dayanan...
Lakin belirtmek istediğim şey şu ki, “Başarı istiyorum” diyen bir kişinin de öncelikle kendini zihninde başarıya hazırlaması gerekir, zira kendini başarısızlığa hazırlayan bir kişinin elde edeceği sonuç da genellikle olumsuzdur.
İşte bu nedenle ben de danışanlarıma, ihtiyaçları doğrultusun-da yaptığım enerji uygulamalarından sonra, her zaman kendileri ile ilgili istediği şey neyse, ona odaklanmalarını ve olmasını iste-diği şeylerin hayalini kurmalarını özellikle öneririm. Tabii ki emek ve bilinçli bir çaba gerektiğini de belirterek...
Mesela, yukarıdaki gibi bir durum söz konusu olduğunda;
“Heeeey! Kürsüye çıktığında, söyleyeceklerini duymaya herkesin ihtiyacı var hatırla. İmgelemeni yap, konuna hazırlan, gereken provaları yalnızken de yap, başarı zaten senin varlığında…”
Bir başka örnek ise, sınav kaygısı yaşayan bir danışanıma hem odaklanabilmesi hem de olumlu dönüşümleri yaşayabilmesi adına yaptığımız enerji çalışmalarından sonra şu önermede bulunurum:
“Haydi, gözlerini kapat ve gevşe, imgelemeni yap (zihninde canlandır).
Çok güzel… Böyle işte.
Gördün mü? Soruları çok rahat bir şekilde çözüyorsun”

Dikkat ediyor musunuz? İsteğimiz ne ise önce ona odaklanı-yoruz. Ardından da imgeleme yapıyoruz.
Yani, istediğimiz şey; sağlıksa sağlığa, başarıysa da başarıya odaklanmamızı gerektiriyor.
Üstelik hiçbir şey için çok geç de değil!
Öte yandan; güvene, sorumluluk almaya ve gayrete yürekten “evet” denildiğinde; hayaller de gerçekleşir, hedefler de…
Atabileceğiniz önemli adımlardan biri de hayallerinizi yazıya dökmektir.
Yazmak, her zaman netlik kazandırır.
Bunlara ek olarak: “Kurduğunuz hayallerinizi ya da isteklerinizi kimlerle paylaşacağınıza da dikkat edin hatta mümkünse paylaşmayın” derim. Yani, enerjiyi bu şekilde dağıtmayın. Hem, duyabileceğiniz olumsuz ifadelerden de etkilenebilirsiniz. İşte bu nedenle dikkatli olun.
Özetle kendinizi zihnen neye hazırladığınızın farkında olun; güzel şeyler düşünün, kendinize inanın, elinizden geleni de yapın.
Sonra; Bırakın “keşke”lerin keşmekeşliğini; bırakın ki, mucizeler de çiçek açsın.
Hülya Şengül

 

Son Eklenen Makaleler


ENDİŞE BİTTİĞİNDE SAĞLIK BİR ANDA DÜZELİR

Sağlık > 22 Ocak 2024 14:20
Eğer sürekli hastalık yada nefret, kızgınlık ve olumsuzluk düşünceleri taşırsanız, bedeniniz bu düşünceleri fiziksel boyuta dönüştürecektir.

ENERJİLER DEĞİŞTİĞİNDE İLİŞKİLER DE DEĞİŞİR

Makalelerim > 26 Haziran 2023 03:20
Kendimizle,partnerimizle,ailemiz ve arkadaşlarımızla olan ilişkilerin yaşantımızdaki önemi tartışılmaz... Öyle ki; bu ilişkilerden birindeki olumsuzluk, diğer ilişkilerimize de yansır.

YÜREĞİNİZİ YENİ FİKİRLERE AÇIN;RUTİNDEN ÇIKIN!

Makalelerim > 26 Haziran 2023 02:32
Hiç değiştirmediğimiz, değiştirmeyi aklımızın ucundan bile geçirmediğimiz birçok alışkanlığımız vardır.Bir de asla yapmadığımız ve kesinlikle yapmayacağımızı da belirttiğimiz; o kadar katı olmasak bile yapmayı hiç düşünmeyeceğimiz şeyler…

AĞRILARI TETİKLEYEN GİZLİ PSİKOLOJİK NEDENLER

Sağlık > 26 Haziran 2023 01:56
Psychology Today dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre, vücudumuzdaki ağrıların fiziksel sebeplerinin yanı sıra duygusal sebepleri de olabilir.

HAYATINIZI SABOTE EDEN ZEHİRLİ DÜŞÜNCELERDEN ÖZGÜRLEŞİN

Farkındalık Üzerine > 26 Haziran 2023 01:25
Güne mutsuz başlıyor, hayatınızın hiç değişmeyen bir kısır döngü tarafından yönetildiğini düşünüyor ve bunun için başkalarını mı suçluyorsunuz? O zaman, belki farkında bile olmadığınız bazı‘ zehirli‘ düşüncelerden kurtulmanız gerekiyor demektir.

KORKULARINIZLA YÜZLEŞİN! Onların pek çoğu sadece zihninizde yaşanan senaryolardır

Makalelerim > 04 Mayıs 2023 12:17
Zihnimizde tasarlanan korkularımızı bulmak ve de onlarla yüzleşerek mutluluğa dönüştürmek o kadar önemli ki; “Neden?” derseniz bu korkular, sorunu aslında olduğundan daha da büyük görmemize ve eylemsizlik döngüsüne girerek,yapmamız gerekenleri ertelemeye

SORUNLU ÇAKRA TESTİ

Farkındalık Üzerine > 18 Temmuz 2022 11:30
Aşağıdaki testi yanıtlarken size en fazla uyan şıkka evet deyin Aynı anda iki tane şık uyabilir ama amaç en fazla sorun olan çakrayı test etmek olduğu için en fazla uyan şıkkı seçmelisiniz. Yanıtlarınızı not etmeyi unutmayın

HAYATINIZA ANLAM KATACAK 1O ALTIN SÖZ

Farkındalık Üzerine > 09 Haziran 2022 04:11
Hayatın özeti bu altın değerindeki sözleri mutlaka okuyun ve iç dünyanızda anlamlandırın çünkü hayatınıza ilham verecek ve hayatınıza yeni bir yön verecek güçte.

KENDİNİZ İÇİN BİR İYİLİK YAPIN; AFFEDİN ve ÖZGÜRLEŞİN!

Makalelerim > 09 Haziran 2022 03:29
Şayet istediğiniz;içinde bulunduğunuz anın canlılığını görebilmek, geleceğe umutla bakabilmek en önemlisi de sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın kapılarını açabilmekse, affetmenin önemini fark etmeniz gerekir

BULUNDUĞUNUZ ORTAMA DİKKAT EDİN! MEKAN ENERJİSİ HAFİFE ALINMAMALI...

Makalelerim > 09 Haziran 2022 02:12
Şayet istediğiniz evinizde ya da çalıştığınız ofiste daha huzurlu ve mutlu olmak ise, bu ortamların enerji temizliğine önem vermeniz gerektiğinin bilincinde olmanız, gerçekten büyük bir öneme sahiptir.

HAYAT AKIP GİDERKEN...

Makalelerim > 28 Nisan 2022 04:47
Zamanınızın çoğunu; kurduğunuz ilişkileri, bu ilişkilerden aldığınız yaraları, yaptığınız ve yapmadığınız şeylerle ilgili duyduğunuz pişmanlıkları düşünerek geçiriyorsanız, çok şeyi kaçırıyorsunuz.

ENERJİNİZİ ENDİŞELERİNİZE DEĞİL,HAYALLERİNİZE ODAKLAYIN!

Farkındalık Üzerine > 28 Nisan 2022 04:30
Hayaller derken, elbette içinde sevgi barındıran, kendinizin ve bütünün hayrına olan, o sıcacık hayallerden bahsediyorum. Ya da yine bu doğrultuda, “olmasını ve gerçekleşmesini istediğiniz şeyler” olarak da düşünebilirsiniz.

ÖLÜM DÖŞEĞİNDEKİ HASTALARIN EN BÜYÜK 5 PİŞMANLIĞI

Makalelerim > 21 Haziran 2021 12:41
Avusturalya’lı bir hemşire olan Bronnie Ware, ölüm döşeğindeki insanların en büyük 5 pişmanlığını kaleme aldığı ‘’ The Top Five Regrest of Dying’’ adlı kitapta; hastaların dile getirdiği pişmanlıklarını derlemiş ve bu pişmanlıkları şöyle sıralamıştı:

Hayattan Ne Öğrendim?

Farkındalık Üzerine > 11 Temmuz 2020 05:07
Hayattan Ne Öğrendim?

Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sağlık > 24 Haziran 2020 18:05
Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir? Bu soru, bir tartışma konusudur. Psikoloji ekollerinin geçmişe ve geçmişin bireyin üzerindeki etkisine yaklaşımları çok değişiktir.