Makaleler > Sağlık

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Evvel Yas sürecine Saygı Duyun:

29 Nisan 2020


Hayatımızda kapattığımız her sayfa aslında bir hikayenin sonudur. Hoşça kal dediğimiz anda sonu yazmış oluyoruz. Eğer o sayfayı kapatıp yeni bir başlangıca adım atmazsak, her zaman peşimizden gelmeye devam edecektir. Bu süreci bir düzene sokup da artık her şeyin tamam olduğuna inanana kadar aynı şeyleri tekrar tekrar yapmaya devam ederiz. Bu keder ve yas süreci son bulduğunda ise artık yepyeni bir başlangıç yapmaya ve yeni bir sayfa açmaya hazırız demektir.

Yas, herhangi türden bir kayıp yaşandıktan sonra bedenin duruma adapte olduğu süreçtir. Bu kayıp ille de ölüm olmak zorunda değil. Kolektif bilinçaltımız her ne kadar yas sözcüğünü ölümle ilişkilendirmeye meyilli olsa da, bu sözcük bir işi kaybetmeyi, ayrılığı veya büyük bir değişimi de kapsayabilir.

Dr. E. Kubler Ross yas evrelerini şu şekilde belirtmektedir

İnkar: Yas sürecine girmiş insan kaybını kabullenmek istemez. Kişi, istemsiz olarak yürümeye başlayacağı yeni bir yola girmesinden onu alıkoyacak bir şok sürecine de girmiş olabilir.

Öfke: Bu evrede yaslı kişi öfke ve sinirlilik gösterir. Kişinin öfkesi, bu kayba neden olmuş olabilecek kişilere, olaylara ve hatta kendisine yönelik olabilir.

Pazarlık: Kaybıyla yüzleşen kişi yeni çözümler bulmayı dener. Sevilen birinin kaybı gibi durumlarda ise kişi, kaybettiği insanla yapmayı sevdiği aktivitelere dönerek bu süreci atlatmaya çalışır.mavi çiçek

Mutsuzluk: Bu evrede, kişi kaybını acı yoluyla deneyimler ve beraberinde gelen mutsuzlukla yaşamaya başlar. Bu bir kendi kabuğuna çekilme sürecidir.

Kabullenme: Bu evrede ise, Kişi kaybının ve içinde bulunduğu durumun farkına varır. Bu durumu kabullenir ve geriye kalan parçaları kullanarak yeni haline adapte olmaya çalışır.

Bu evreler elbette herkes için aynı olmayabilir. Bu sırada ilerleyebileceği gibi, evrelerden bazıları diğerlerine nazaran daha uzun sürebilir. Bu liste yalnızca sizin durumu daha iyi kavrayabilmeniz açısından örnek oluşturmak üzere yapıldı. Yas sürecindeki bir kişiyle birlikteyken unutmamanız gerek en önemli nokta ise şudur: yastaki insan içinde bulunduğu her evre ile farklı bir tepki geliştirebilir. Biz de bu tutumlara göre yastaki kişiye önerilerde bulunabilir ve yardımcı olacak araçlar sunabiliriz.

Düzgün bir bitiş olmadığı sürece, her evre kendini tekrarlama, duraklama veya geri gitme eğiliminde olabilir. Üzerinde çalışmadan başkaları üzerinde görüp de üzerini kapamayı tercih ettiğimiz her hata, bizi de aynı duruma sürükleyebilir. Bu nedenle kaybetmenin acısını deneyimlememiz gerekiyor. Nasıl hissettiğimizi görmeli ve öfke yerine içimizdeki enerjiyi bu mutsuzluğun bizim bir parçamız olduğunu kabullendiğimiz süreç için harcamalıyız.

Son Eklenen Makaleler


Ölüm Döşeğindeki Hastaların En Büyük 5 Pişmanlığı

Makalelerim > 21 Haziran 2021 12:41
Avusturalya’lı bir hemşire olan Bronnie Ware, ölüm döşeğindeki insanların en büyük 5 pişmanlığını kaleme aldığı ‘’ The Top Five Regrest of Dying’’ adlı kitapta; hastaların dile getirdiği pişmanlıklarını derlemiş ve bu pişmanlıkları şöyle sıralamıştı:

Hayattan Ne Öğrendim?

Farkındalık Üzerine > 11 Temmuz 2020 05:07
Hayattan Ne Öğrendim?

Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sağlık > 24 Haziran 2020 18:05
Geçmişin Üzerindeki Etkisi Nedir? Bu soru, bir tartışma konusudur. Psikoloji ekollerinin geçmişe ve geçmişin bireyin üzerindeki etkisine yaklaşımları çok değişiktir.

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Evvel Yas sürecine Saygı Duyun:

Sağlık > 29 Nisan 2020 23:22
Hayatımızda kapattığımız her sayfa aslında bir hikayenin sonudur. Hoşça kal dediğimiz anda sonu yazmış oluyoruz. Eğer o sayfayı kapatıp yeni bir başlangıca adım atmazsak, her zaman peşimizden gelmeye devam edecektir.

‘Ellerinizi yıkayın’ diyen ilk doktor akıl hastanesine kapatılmıştı'

Sağlık > 25 Mart 2020 16:33
Bugünlerde yaklaştığınız her ekranda, uzmanların ve otoritelerin ‘ellerinizi yıkayın’ uyarısına yeniden denk gelmeniz birkaç dakikadan fazla sürmüyor

Corona Virüsü Hakkında Merak Edilenler Açıklandı

Güncel > 23 Mart 2020 03:57
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr Ateş Kara corona virüsü hakkında merak edilenleri madde madde açıkladı.

Kiminle Vakit Geçirirsek Beynimiz Onunkine Benziyor!

Sağlık > 20 Mart 2020 15:53
Beynin elektrik sinyallerinin senkronizasyonu üzerine çalışan nöroloji uzmanı Prof. Dr. Moran Cerf ve ekibi, birlikte zaman geçiren insanların beyin dalgalarının da zamanla ‘benzer’ görünmeye başladığını belirledi.

Hayatınıza Anlam Katacak 10 Altın Söz

Farkındalık Üzerine > 03 Şubat 2020 07:59
Hayatın özeti bu altın değerindeki sözleri mutlaka okuyun ve iç dünyanızda anlamlandırın. Çok derin anlamları içinde barındıran güzel sözler. Çünkü hayatınıza ilham verecek ve hayatınıza yeni bir yön verecek güçte.

Sağlığınız İçin Yürümeyi Seçin

Sağlık > 11 Ocak 2020 01:16
Time Dergisi 'Sağlıklı Olma Bilimi' başlıklı kapak konusunda yürüyüşün sağlık için en değerli ilaç olduğunun kanıtlandığını yazdı. Yürüyüş, bakınız nelere deva...

Dinle!Sevginin Girdiği Yere Şifa Kendiliğinden Gelir

Sağlık > 06 Ocak 2020 13:26
Dinle! Sevginin Girdiği Her yere Şifa Kendiliğinden Gelir

Çocukları Takdir Etmenin Önemi

Farkındalık Üzerine > 01 Ocak 2020 12:34
Josh McDowell’a göre, çocuklarımızı takdir ettiğimiz zaman, onlara önem verdiğimizi göstermiş oluruz. Takdir etme, çocuklarımızla aramızdaki bağı kuvvetlendirmenin en önemli parçalarından biridir.

Sevgi 3 Türlüdür

Farkındalık Üzerine > 10 Ekim 2019 14:54
Dünyada sevilmek istemeyen kişi yok gibidir” diye başlıyor sözlerine, Masumi Toyotome . “Ama sevgi nedir, nerede bulunur, biliyor muyuz?” diye de soruyor.. Sonra anlatmaya başlıyor ve diyor ki: “Sevgi üç türlüdür !..”

Giordano Bruno 'nun ''İKİ ŞEY'' Hakkındaki Sözleri

Farkındalık Üzerine > 27 Temmuz 2019 15:23
Giordano Bruno'nun ''İKİ ŞEY'' Hakkındaki Sözleri

HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK 7 ÖĞRETİ

Farkındalık Üzerine > 29 Haziran 2019 21:09
Her şey bir söz ile değişebilir. Tüm düşüncelerin ve fikirlerin içinde sevgi vardır. Nefretin karşısında duran sevgi, gerçekte nefretin yaşamasının sebebidir.